Wpływ kolorowanek na rozwój dziecka

Kolorowanki to tajna broń rodziców na nudę dzieci. To dobry sposób na zajęcie dziecku czasu oraz edukacje. Kosztują niewiele, są łatwo dostępne i gwarantują dobrą zabawę. Kolorowanki uwielbiają zarówno rodzice, jak i dzieci. Kryją w sobie wiele zalet. Jaki wpływ na rozwój dziecka ma taki rodzaj zabawy?

Zalety edukacyjne kolorowanek

Kolorowanie to doskonała zabawa dla dzieci w każdym wieku, bez względu na to, gdzie w danym momencie się ono znajduje. Kolorowanki do druku są poręczne, nie zajmują zbyt wiele miejsca, Można je zabrać ze sobą wszędzie i wyjąć zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Kolorowanki to doskonały sposób na naukę dziecka poprzez zabawę. Korzyści płynących z zachęcania dziecka do takiego sposobu spędzania czasu, jest naprawdę wiele. Do najważniejszych z nich zaliczamy m.in.:

– poprawę koncentracji

– rozwój wyobraźni i kreatywności

– trening zdolności motorycznych

– rozwój pamięci

– pogłębianie wiedzy dziecka o otaczającym je świecie

– naukę samodzielności.

Co zrobić, aby dziecko chętnie kolorowało?

Przede wszystkim dać mu przykład z góry! Dzieci lubią naśladować to, co robią dorośli. Jeśli więc rodzice pokażą dziecku, że kolorowanie jest fajnie, samo zacznie sięgać po kolorowankę – często i z uśmiechem na twarzy. Pozwólmy dziecku samodzielnie wybrać obrazek do pokolorowania. Zadbajmy jednak o to, aby kolorowanki były dostosowane do jego wieku. Zbyt łatwa kolorowanka w przypadku dzieci starszych oraz zbyt szczegółowa w przypadku dzieci młodszych, może skutecznie zniechęcić do działania. Zadbajmy o dobrej jakości kredki. Ważne, aby kredki były miękkie oraz miały dobrą pigmentacje. Takimi będzie się dziecku łatwiej kolorowało. Grafika z ulubioną postacią z bajki na nich może by pomocna. Na każdym kroku chwal dziecko, że to, co robi, robi dobrze! Nie upominaj, że znów wyjechało za linię. Powiedz mu, że podoba Ci się jego obrazek i powieś go na lodówce! Nie zmuszaj dziecka, aby kolorowało godzinami. Kwadrans wystarczy. To optymalny czas na rozwój umiejętności i brak znudzenia.